Plavba po Labi v úseku Litoměřice - Střekov         

               

tip na 2. den – pohled z paluby


Florentina se vydává na plavbu po proudu Labe. Následující noc budete již přespávat na jiném místě, avšak obejdete se bez nepopulárního zabalování zavazadel. Hotel cestuje s vámi.  Užijte si tuto jedinečnou výhodu hotelové lodi.

 

 

Na nějaký čas se rozloučíte s Litoměřicemi pohledem na jejich starobylé malebné centrum a kouzelné okolí. Tento pohled vám možná z paměti už nezmizí.

Během bezmála tříhodinové plavby po proudu Labe se můžete přímo z paluby seznámit s okolím řeky. Je zde od všeho trochu. Malebná města a vesničky s mnohdy více než tisíciletou historií, pro tuto krajinu příznačné vinice a ovocné sady a pohledné kopce Českého středohoří.

Po 40 minutách doplujeme do zdymadla Lovosice. Proplutí zvládne Florentina za ca 20 minut a klesne spolu s hladinou o něco málo více než o 3 metry.  Samotné město Lovosice ponechá po levoboku, stejně jako snadno rozpoznatelný „dvouhrbý“ vrch Lovoš v těsně blízkosti města nebo v jeho stínu trochu ukrytý vrch Boreč.  Po necelých 3 km je možno po pravé straně zahlédnout uměle vybudovaný kanál spojující Labe s Žernoseckým jezerem, na něž se následující večer Florentina vrátí a vy budete mít možnost se s ním seznámit blíže.

Při míjení kanálu doporučujeme i pohled na druhou stranu řeky, kde je za příznivého počasí a jen na několik málo minutek možno zahlédnout vzdálený vrchol Milešovky, nejvyšší hory Českého středohoří. Při orientaci poslouží pestré střechy zahradních domků.

Velké Žernoseky s dominující věží kostela sv. Mikuláše se zanedlouho objeví na pravoboku. Jsou již od středověku obklopeny vinicemi, které vydávají lahodné hrozny Žernosecké vinařské oblasti, z nichž se přímo zde vyrábí víno a také se zde s oblibou konzumuje.

Pohled si nepochybně zaslouží i blížící se skalnatý ostroh vpravo zvaný Kalvárie se třemi kříži, jejichž existenci umí vysvětlit pouze legenda. Hned na vedlejší skále stojí Hrádek, zřícenina hrdě označená českou vlajkou.  Pohled na obě místa prozradí, že se blížíme k očekávanému zúženému říčnímu úseku zvanému Porta Bohemica, neboli brána Čech, která od pradávna připomínala kupcům připlouvajícím od Saska vstupní bránu do Českého království.

Poté, co Florentina proklouzla úzkým sevřením Porty, se otevře pohled na širší okolí s vesničkami na obou březích a kulisou Českého středohoří v jejich pozadí.  Ještě zhruba hodinu potrvá, než na pravém břehu uvidíte koupaliště Brná s termální vodou. Také termální prameny vzniklé jako důsledek pradávné sopečné činnosti patří k charakteristickým znakům tohoto regionu.

Nyní se již za něco málo říčními oblouky před vámi objeví ten nejromantičtější, nejinspirativnější a nejfotogeničtější hrad regionu, hrad Střekov tyčící se již od středověku nad pravým břehem Labe, který  svou přitažlivostí lákal k návštěvám zejména celou řadu umělců.  Můžete k nim patřit i vy.

Na dohled máme zdymadlo Střekov, poslední na Labi. Za ním vykukuje do krásné přírody zasazená metropole tohoto kraje, město Ústí nad Labem.

A právě zde Florentina dočasně zakotví a vám se nabídne možnost výletů na kole i pěšky.

 

 

 

 

 

 

© Copyright 2020

Naši partneři
FLORENTINA BOAT hotel v Praze hodnocení